איך מפתחים משמעת עצמית?

09/03/2022

0

שתפי:

איך בונים משמעת עצמית? (בכל מיני תחומים בחיים – אם זה לנצל את הזמן ולעשות דברים שאני צריכה וחשובים לי, לא להישאב למחשב, ללכת לישון ולקום בזמן, וכו'…)

תשובה

שלום לך יקרה ותודה על השאלה המקסימה שלך, שאלה שמעידה על השואלת ועל הרצון הטוב שיש בליבה.

כבני אדם יש לנו בחירה חופשית, ולכן השלב שמקדים את השאלה איך מפתחים משמעת עצמית הוא ההחלטה "במה בוחרים"?

מהשאלה שלך נראה שאת רוצה לבחור בניצול משמעותי של הזמן, וגם יודעת אילו דברים הם בשבילך ניצול לא טוב של הזמן. עצם הידיעה והבחירה הם התחלה מצוינת. השלב הבא הוא הגשמת הבחירה שלך דרך הפעלת כוח הרצון.

כוח הרצון שלנו פועל כמו שריר, כלומר הוא מתחזק ככל שמאמנים אותו. יש עליות וירידות, יש נפילות ותקומות, והחיים מזמנים לנו שדה אימונים אינסופי שבו אפשר לחזק את השריר הזה. אני אתן לך כמה רעיונות כלליים שיעזרו לך להכיר את כוח הרצון ולדעת איך לעבוד לפי חוקי האימון שלו:

1. מה מחליש את כוח הרצון? עייפות פיזית, רעב, הצפה בגירויים מפתים. למשל, אם את בדיאטה ומוקפת בסביבה שבה זוללים ג'אנק פוד מפתה לאורך כל היום, זה אתגר גדול יותר לכוח הרצון לעומת מצב שבו הסביבה שלך לא מציפה אותך במזון טעים. כך גם לגבי המסכים: עצם ההרחקה של הנייד לחדר אחר בזמן שאת עושה פעולה חשובה או פשוט כיבוי שלו, מאפשרת לכוח הרצון שלך לפעול טוב יותר ולא לבזבז עוד ועוד אנרגיה על עמידה בפיתויים מציפים.

2. לכוח הרצון קשה להתחזק מהר ומייד ולעשות "מולטי טאסקינג" -כלומר לעמוד בהרבה אתגרים חדשים  בו זמנית. לכן עדיף לחזק אותו לאט, בהדרגה, בסבלנות, ולא להטיל עליו המון משימות בבת אחת. למשל: כדאי להתחיל ממשימת "כוח רצון" אחת ולהיות עקבית בה ולא מכמה משימות בו זמנית. כך את יכולה לדוגמא להחליט שבתקופה הקרובה את עובדת על אתגר אחד: ללכת לישון מוקדם או לכבות מסכים בשעה קבועה מדי ערב או כל דבר אחר שהוא אתגר לכוח הרצון. לאחר תקופה שבה השריר המסוים הזה יתחזק, תוכלי להוסיף אתגר אחר.

3. מה מחזק את כוח הרצון? שינה טובה ומספקת בלילה, פעילות גופנית, עדיף יומיומית ואם לא אז לפחות פעמיים בשבוע. הרפיה, דמיון מודרך ומדיטציה גם הן מחזקות את השריר המופלא הזה, כוח הרצון. אני מציעה לך לנסות ולבדוק על עצמך את כוחה של הפעילות הגופנית שלכאורה לא נראית קשורה לעניין, אבל מחקרים מראים שהספורט יוצר בגוף האדם תנאים אידיאליים לחיזוק כוח הרצון ועוזר לנו לעמוד בפני פיתויים מכל סוג שהוא, כיוון שהוא מגביר פעילות במוח באיזורים האחראיים על שליטה עצמית.

בקיצור, תשמחי ברצון הטוב שיש לך, כי הוא כבר נהדר, ותתחילי לאט לאט, אתגר אחד כל פעם, תוך תשומת לב למה שיכול לחזק ולמה שעלול להחליש את כוח הרצון.

בהצלחה!

לתשובה המלאה ↓
0 0 הצבעות
דרגי את הנושא
0 תגובות
תגובה מוטבעת
הצג את כל התגובות

אולי יעניין אותך...

0
אשמח לשמוע את חוות דעתכם, נא הגיבו.x
השאלה*

איזה כיף שאת כאן!
מזכירות לך שהגלישה שלך באתר זה נסתרת לחלוטין מפני הגולשות האחרות. השאלות שלך מגיעות למומחיות בלבד ויקבלו מענה במלוא הרגישות והרצינות.

שאלתך נשלחה בהצלחה!

אחת המומחיות שלנו תענה לך תשובה אישית שתשלח למייל שלך.

עדכון פרטים

שם פרטי
לא חובה
שם משפחה
כינוי*
גיל*
מייל*
סיסמה
אימות סיסמה

עדיין לא רשומה? הירשמי כאן

כינוי*
גיל*
מייל*
סיסמה*