חובת דיווח

07/03/2022

0

שתפי:

חברות

היי. יש לי חברה שכבר מלא זמן אומרת שהיא עוברת תקופה מאוד קשה בחיים שלה. היום היא דברה איתי והיא הראתה לי שריטות (לא עמוקות) שהיא שרטה את עצמה ברצון להתאבד. היא אמרה לי שהיא מעבירה את הכאב הנפשי לכאב פיזי. היא בטוחה שכולן לא אוהבות אותה, אפילו שהיא ילדה מאוד אהובה בכיתה. ניסיתי להסביר לה שזה ממש לא נכון, אבל היא מתכחשת למציאות. שאלתי אותה למה היא רוצה להתאבד, והיא לא ענתה. אני בטוחה שזה בגלל עוד סיבות חוץ מזה ש"לא אוהבים אותה". היום היועצת של הבית ספר שלנו ספרה לנו על מישהו שאמר לחברים שלו שהוא מעשן סמים, והשביע אותם לא לספר לאף אחד. הילדים בכיתה ספרו למחנך שלהם על זה והבחור נגמל. עשינו דיון בכיתה על אם צריך לספר סוד כזה או לא, והילדה הזאת אמרה שבשום פנים ואופן לא מספרים סוד כזה, והיא ממש התנגדה לכל העניין של לשתף עוד אנשים בבעיות שחברה שלך מספרת לך, אפילו אם זה יכול להציל אותה. היא גם אמרה לי בשקט שהיא הייתה מצטרפת לאותו בחור שעישן. בקיצור- היא ממש מתנגדת לספר לאחרים, אפילו אם זה יעזור לה. היא גם לא רוצה לעזור לעצמה. אני לא יודעת מה לעשות. מצד אחד- אני חייבת לספר. מצד שני- היא תכעס עליי נורא. אני יודעת שאני חייבת לספר, ואני גם רוצה. אבל אני לא יודעת למי. גם אני יודעת שאם אני יספר ליועצת על זה היא תתחיל להפעיל קשרים שלה כדי לנסות לעזור לילדה ההיא והילדה הזאת ממש נגד. בקיצור, אני חייבת עצה מה לעשות. רק אני וחברה שלי יודעות מזה (גם המשפחה שלה לא יודעת), ואנחנו ממש מפחדות שאם היא תתאבד זה בתכלס יהיה גם אשמתנו שלא ניסינו לעצור את זה מספיק, ונחיה עם תחושת אשמה. מה עושים???

תשובה

היי יקרה

איזו חברה טוב את! אני קוראת בדברים שלך כל כך הרבה דאגה וחשיבה על החברה שמתמודדת עם קשיים. תיארת מצב לא פשוט של חברה שיש לה מחשבות אובדניות אולי, ושפוגעת בעצמה. היא מרגישה מצוקה ונשארת איתה לבד, ושיתפה רק אותך. ועכשיו שתיכן מתמודדות עם הסוד הנורא הזה. וקשה מאד מאד לשאת סוד כזה.

את בהחלט צודקת. יש ממש חובה לדווח על המצב שלה. כמו שאמרת, היא זקוקה לעזרה אף על פי שהיא אומרת שלא רוצה שידעו. היא בטח מפחדת מאד ממה שיקרה אם מישהו ידע מה המצב שלה, ולכן ממש דורשת שלא תספרו, אבל בעמקי ליבה- אני בטוחה שהיא לא רוצה להישאר לבד ורוצה לקבל עזרה כדי שהמצב שלה ישתפר.

אני יודעת שאת מאד חוששת מאובדן האמון שלה בך, מכך שהיא תכעס על שסיפרת את הסוד. אבל שמירה עליה ועל החיים שלה חשובה יותר, אפילו אם היא תכעס.

הזכרת את היועצת כדמות שניתן לשתף ולספר לה. אני מחזקת אותך באמת לפנות אליה. תוכלי להגיד כמה חברה שלך לא מעוניינת לשתף ושתטפל בנושא בזהירות והפרטיות ככל האפשר.

חשוב גם לומר שמעבר לעזרה שאת מושיטה פה לחברה שלך שסובלת, את צריכה לספר למבוגר מה את יודעת, גם עבור עצמך. קשה מאד להישאר עם מידע כזה מפחיד ומאיים לבד. את נערה ולא אמורה להתמודד לבד עם נושאים כל כך מורכבים. זה לא התפקיד שלך לדעת איך לעזור במצב כזה של מצוקה נפשית ואין לך שום אחריות על כך.

תהיי מוכנה לכעס של חברתך שעלול להתעורר כלפייך, אבל תזכרי שאת עושה את הדבר הנכון. את עושה את זה לגמרי לטובתה, גם אם כרגע קשה לה לראות את זה. ואני מקווה שגם אם כעת היחסים שלכם ייפגעו, בעתיד כשמצבה ישתפר, היא תהיה מסוגלת להבין איזה דבר חשוב עשית בשבילה.

מאחלת הצלחה רבה והרבה כוחות ????????

יפעת.

לתשובה המלאה ↓
0 0 הצבעות
דרגי את הנושא
0 תגובות
תגובה מוטבעת
הצג את כל התגובות

אולי יעניין אותך...

0
אשמח לשמוע את חוות דעתכם, נא הגיבו.x
השאלה*

איזה כיף שאת כאן!
מזכירות לך שהגלישה שלך באתר זה נסתרת לחלוטין מפני הגולשות האחרות. השאלות שלך מגיעות למומחיות בלבד ויקבלו מענה במלוא הרגישות והרצינות.

שאלתך נשלחה בהצלחה!

אחת המומחיות שלנו תענה לך תשובה אישית שתשלח למייל שלך.

עדכון פרטים

שם פרטי
לא חובה
שם משפחה
כינוי*
גיל*
מייל*
סיסמה
אימות סיסמה

עדיין לא רשומה? הירשמי כאן

כינוי*
גיל*
מייל*
סיסמה*