כדאי לעשות את חיסון הפפילומה?

15/10/2023

0

שתפי:

התבגרות מינית

שלום, רציתי לשאול מה דעתך על חיסון הפפילומה (נגד סרטן צוואר הרחם)- אני בכיתה יא והייתי אמורה לעשות בכיתה ח 2 חיסונים. ולא עשיתי כי אמא שלי העדיפה שלא. ההתלבטות היא כזו- שמעתי הרבה קולות שזה חשוב וקריטי כי היום דברים מסתובבים וכו. ומצד שני בסוף אני דתייה, לא מתכננת תיכנונים והסיבה שאמא שלי נמנעה אז זה שהיא אמרה שזה לא בעיה אם לבעלי לא יהיה עבר מיני בעז"ה וגם לי. אשמח לפרספקטיבה רחבה יותר בעניין, תודה!

תשובה

שלום יקרה כל כך חשוב שאת מעלה את השאלה שלך לגבי החיסון לפפילומה. התשובה שלי אליך מחולקת לשתים, החלק שבו אתן לך מידע על החיסון והמלצה שלי והחלק שבו אציע לך מה עושים עם אמא שלך והחשיבה שלה על החיסון אז נתחיל במידע נגיף הפפילומה הוא הנגיף היחידי הידוע כיום שגורם למחלת הסרטן. הנגיף עלול לגרום לסרטן באיברי המין, בפה ובלוע ובפי הטבעת גם אצל בנים וגם אצל בנות. 99% מהמקרים של סרטן צואר הרחם נגרמים כתוצאה מהנגיף הזה. החיסון נגד נגיף הפפילומה נחשב כיעיל מאד למניעת ההידבקות במחלה. אז למה יש אנשים שנגד להתחסן? הרבה מהציבור הדתי בטוחים שהם מוגנים מהחיסון. נגיף הפפילומה עובר מאדם לאדם רק באמצעות יחסי מין. ומכיון שלכאורה הציבור הדתי -חרדי מקיים יחסי מין רק עם אדם אחד אחרי החתונה אז לכאורה החשיבה היא שאנחנו מוגנים. כמו שאת רואה אני כותבת לך את המילה לכאורה – כי גם אם אני דתיה ואני אשמח שכולם ישארו דתיים ובדרך התורה, אני מבינה שלפעמים המציאות מורכבת ולא כל בחור ובחורה שמגיעים ממשפחה דתית ימשיכו וילכו בדרך התורה, ולפעמים הם יגיעו לסיטואציות של קיום יחסי מין. וכדי שלא יגיעו למצב שהם מקיימים יחסי מין לא מוגנים אני מעדיפה לחסן את כולם ואפילו את הדוסים ביותר. (חשוב לציין שיעילות החיסון גבוהה יותר כשמתחסנים בגיל צעיר). כמו כן לפעמים יתכן שגם אם נער/ה ישארו דתיים ואפילו ישמרו נגיע. עד הנישואים, אבל יתחתנו עם חוזר בתשובה או מישהו שקיים יחסי מין בעבר הם עלולים להידבק ממנו. (חשוב לציין שאפילו יחסי מין עם קונדום לא מונעים הדבקה) ומה לגבי הסכנות שבחיסון? בגדול זהו חיסון שאין לו כמעט תופעות לוואי והוא נחשב חיסון בטוח. אבל כמו בכל חיסון שקיים יש דבר כזה שנקרא אלרגיה לחיסון -אגב לכן מבקשים מאיתנו אחרי כל חיסון להשאר כ15 דקות ליד חדר האחות. ואני חושבת שזו הסיבה שגורמת לאנשים מהמגזר הדתי -חרדי להמנע מהחיסון, כי למה לקחת סיכון אם לכאורה בטוח לא תחלו. וגם יש הורים שחוששים שעצם הדיבור על החיסון עלול לכאורה לייצר רשות לקיום יחסי מין. עכשיו אגיע לחלק של אמא שלך נשמע לי שאמא שלך דואגת לך ומעונינת שיהיה לך טוב במידה ואת מעונינת להתחסן שבי איתה לשיחה פתוחה ונסי להגיע איתה לתובנות על החששות שלה וההסתייגות שלה מהחיסון ואולי תחליטו ביחד לגשת לרופא/ה נשים להתיעצות
לתשובה המלאה ↓
0 0 הצבעות
דרגי את הנושא
0 תגובות
תגובה מוטבעת
הצג את כל התגובות

אולי יעניין אותך...

0
אשמח לשמוע את חוות דעתכם, נא הגיבו.x
השאלה*

איזה כיף שאת כאן!
מזכירות לך שהגלישה שלך באתר זה נסתרת לחלוטין מפני הגולשות האחרות. השאלות שלך מגיעות למומחיות בלבד ויקבלו מענה במלוא הרגישות והרצינות.

שאלתך נשלחה בהצלחה!

אחת המומחיות שלנו תענה לך תשובה אישית שתשלח למייל שלך.

עדכון פרטים

שם פרטי
לא חובה
שם משפחה
כינוי*
גיל*
מייל*
סיסמה
אימות סיסמה

עדיין לא רשומה? הירשמי כאן

כינוי*
גיל*
מייל*
סיסמה*