כשההורים לא מרשים סמארטפון

29/03/2022

0

שתפי:

אהבה עצמית / בריאות נפשית / התמכרות למסך / חברות / שימוש נכון במדיה

אני בת 13 וחצי עוד מעט וההורים שלי לא מסכימים לי טלפון אפילו עם סינון הבעיה היא שבשנה האחרונה קונים לאט לאט לעוד ועוד חברות טלפון ונגיד ואנחנו הולכות לקנות בקניון משהו סתם לכיף אני צריכה לבקש מחברות שלי את הטלפון כדי להתקשר אמא שלי אמרה לי שאני יכולה לבקש ממנה מתי שאני רוצה נוקיה אבל אני לא קוצה זה מביך להסתובב עם טלפון שנראה כמו של סבתות שלכל החברות הקרובות שלי יש סמארטפון הבעיה היא שההורים שלי כל הזמן דוחים את זה לדוגמא בבת מצווה הם אמרו לי שהם יחשבו על אם לקנות לי ובסוף לא אחרי זה שאלתי אותם אם אני יכולה בגיל 13 כמו שאח שלי הגדול קיבל אבל הם אמרו שלא כי הם החליטו שזה לא גיל מתאים כי אח שלי היה מכור עד שהחרימו לו (ניסו להחזיר לו כמה פעמים את הטלפון אבל זה לא עבד…) אני מנסהס לומר להם שאני ואח שלי לא אותו דבר ושרק ינסו אותי אבל הם פשוט לא מקשיבים מה אני יכולה לעשות? (וכבר ניסינו ואצפ ביזזנס…) תודה!

תשובה

שלום יקרה! קודם כל, תודה על השאלה הכנה שלך, אני בטוחה שההתמודדות שאת מתארת מעסיקה נערות רבות, ומהצד השני גם הורים רבים…

השאלה שלך נובעת ממקום אמיתי ולא פשוט. בגיל הנערות יש משמעות וחשיבות רבה למקום החברתי שלנו: מי החברות שלי, עד כמה אני אהובה בחברה והאם אני שמחה במקום החברתי שלי? האם אני דומה לחברות שלי והאם אני שייכת לקבוצה…?

להיות שונה מכולן זו חוויה לא נעימה שיכולה לתת תחושה של אני לא שייכת, אני פחות מכולן, כולן בשלב יותר בוגר ממני… ובייחוד שהסמארטפון נותן חוויה של כניסה לעולם המבוגרים, עולמות שנפתחים בלחיצת כפתור, תקשורת חברתית, והמון עצמאות…

לא ציינת בשאלה האם יצא לך לשמוע מהוריך מדוע הם דוחים את הקניה של הסמארטפון? אני מאמינה שכהורים גם להם חשוב מאוד לראות אותך עצמאית ושמחה. אז בעצם הכי קל זה פשוט לקנות לך סמארטפון לא?..

ובכל זאת, כנראה שיש שיקולים שגורמים להם להמתין עם הקניה. כמו שציינת, גם פלאפון עם סינון הם לא מוכנים, כי באמת מעבר לתוכן פוגעני שקיים ברשת, עלולות להיות לשימוש בסמארטפון השלכות רבות על התפתחות הנפש שלנו (כמו קושי בשליטה על שעות מסך, הזנחה של פיתוח יכולות ותחביבים, פגיעה בתקשורת עם הסביבה האמיתית ובפיתוח חברויות וקשרים עמוקים).

מאוד קשה לשלוט בהשפעות הללו ולמנוע אותן, בכל גיל, ובייחוד בגיל צעיר בו כ"כ חשוב להשקיע בפיתוח האישיות והזהות שלנו, בקשרים עם חברות, תחומי עניין, כישרונות ותחביבים…

מעניין אותי אם כרגע כשאת מתבוננת על חברותייך מהצד, או בכלל על אחרים, תוכלי להבחין בחלק מההשפעות שציינתי ולהבין עד כמה קשה לשלוט במכשיר במקום שהוא ישלוט עלינו?..

אני מרגישה שההורים שלך החליטו החלטה קשה בעבורך, אבל זו החלטה שאפשר לבחור רק מתוך דאגה אמיתית להתפתחות ולצמיחה שלך! גם אם בשלב הזה כ"כ קשה לקבל זאת, זכרי שזכית בהורים שדואגים לך, שאת חשובה להם כ"כ ודוקא מהמקום הזה הם בוחרים להגיד לא, אפילו שזה קשה יותר…

סביר להניח שיום יבוא ויהיה לך סמארטפון משלך… ???? אבל עד שהיום הזה יגיע נסי לחשוב על הנקודות שהועלו כאן, על היתרונות שיש לך דוקא מתוך זה שאת בלי המכשיר.

מאמינה שבע"ה זה יתן לך כוח להתמודדות שאת חווה עכשיו ואולי אולי אפילו יאפשר לך להיות גאה בשונות שלך!…

בהערכה רבה ובהצלחה במסע!!

לתשובה המלאה ↓
0 0 הצבעות
דרגי את הנושא
0 תגובות
תגובה מוטבעת
הצג את כל התגובות

אולי יעניין אותך...

0
אשמח לשמוע את חוות דעתכם, נא הגיבו.x
השאלה*

איזה כיף שאת כאן!
מזכירות לך שהגלישה שלך באתר זה נסתרת לחלוטין מפני הגולשות האחרות. השאלות שלך מגיעות למומחיות בלבד ויקבלו מענה במלוא הרגישות והרצינות.

שאלתך נשלחה בהצלחה!

אחת המומחיות שלנו תענה לך תשובה אישית שתשלח למייל שלך.

עדכון פרטים

שם פרטי
לא חובה
שם משפחה
כינוי*
גיל*
מייל*
סיסמה
אימות סיסמה

עדיין לא רשומה? הירשמי כאן

כינוי*
גיל*
מייל*
סיסמה*